26 marca 2018 Ogólnopolski Dzień Trzeźwości

Dziś, 26 marca 2018, czyli poniedziałek zaraz po Niedzieli Palmowej jest obchodzony jako Ogólnopolski Dzień Trzeźwości.

Symbolem abstynencji jest krokus, znak budzącej się wiosny po długiej zimie. Można powiedzieć,  że jest to symbol szansy, możliwości i odwagi. Oto spośród śniegu i zmarzniętej ziemi, po długim niebycie, pojawia się coś, co jest piękne – fioletowy, delikatny kwiat. Tak właśnie może wyglądać życie osoby uzależnionej, która odważnie pożegna się z ponurą zimą choroby i powita wiosnę. Rozkwitnie wówczas jak piękny kwiat.

Niektórzy mówią, że krokus ma kształt kaganka, który oświetla drogę, albo że ma kształt serca, które otwiera się na każdego, kto tego potrzebuje. Być może i tak jest. Gdyby popatrzeć na to, co robią, co mówią i jak żyją alkoholicy-abstynenci, to tak. Są nieraz takim kagankiem oświetlającym drogę innym. I takim sercem. Bycie uzależnionym-abstynentem to wielki wyczyn, godny uznania i docenienia. Myślę, że to jest święto wszystkich tych, którzy wrócili.

Ogólnopolski Dzień Trzeźwości skłonił mnie do zastanowienia się, czym w ogóle jest trzeźwość. Bo przecież trzeźwość to nie tylko rezygnacja z alkoholu, narkotyków czy leków. Zwłaszcza gdy się ich nie przyjmuje.

Trzeźwość jest także wtedy, gdy nie zajadasz stresu. Gdy nie jedziesz na fali toksycznych emocji. Gdy nie nakręcasz spirali smutku, paniki, rozpaczy. Gdy udaje Ci się naprawdę pożegnać z toksyczną miłością. Gdy rozmawiasz z drugim człowiekiem tylko po to, by z nim pobyć. I gdy masz na to czas. Gdy się dobrze bawisz bez wspomagaczy. Gdy się nie zapracowujesz. Gdy nie robisz wszystkiego, co Ci każą, tylko dlatego, że Ci każą lub podpuszczają. Tylko myślisz samodzielnie. Trzeźwo.

A czym dla Ciebie jest trzeźwość?

Komentarze i przemyślenia mile widziane, wiec napisz poniżej koniecznie! (i jeszcze zwiększają mi zasięgi, więc dzięki nim więcej osób zobaczy moje artykuły i porady) 🙂

Dobrego dnia,

Justyna

 

 

 

One Response so far.

  1. Ewa pisze:

    Piękny artykuł. Rzeczywiście trzeźwość to odwaga i odnalezienie szacunku do samego siebie. Żyć trzeźwo to droga do nowego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *