Co powiedzieć – a czego nie ma potrzeby mówić.

Dziś dalszy ciąg rozważań o tym, czy i w jaki sposób powiedzieć osobie uzależnionej, że jest uzależniona i że w związku z tym zamierzasz coś robić (lub już robisz).

Wiesz już, że nie ma co się z tym spieszyć, że zamiast w złości wywalać wszystko co Ci leży na wątrobie, lepiej jest przemyśleć, co chcesz powiedzieć i zrobić to spokojnie.

Wiesz też, że jeśli ktoś jest właśnie pod wpływem tego, co go uzależnia, rozmowę lepiej odłożyć na wtedy, kiedy będzie kontaktować.

Wiesz, że lepiej jest nie robić tego w nerwach.

Wiesz, że warto rozejrzeć się wokół i upewnić się, że jest bezpiecznie.

Twoje możliwości działania nie ograniczają się do wypowiedzenia swojej opinii na temat tego, co dolega bliskiej Ci osobie. Może w tym konkretnym przypadku lepiej zacząć od czegoś innego?

W idealnym układzie między dwójką ludzi – i pewnie większość tych, którzy nie rozumieją sensu zadawania takich pytań jak w tytule właśnie tylko takie układy zna – każdy może powiedzieć co mu przychodzi do głowy, dowolnie wyrażać swoje myśli i jest to w porządku, nie burzy to podstaw relacji, co najwyżej druga strona się z tym nie zgodzi i przedstawi własny pogląd na dany temat. Układy takie nie występują jednak powszechnie – na ogół to coś, do czego można dążyć. Prawie każdemu czasem robi się przykro, prawie każdy się czasem boi, prawie każdy ma jakieś deficyty i prawie nikt nie lubi gdy mu się wchodzi na odcisk.

Dlatego „w życiu” można poszukiwać takich sposobów porozumiewania się, żeby móc przekazać to co chcemy, a nie sprawiać jednocześnie drugiej osobie niezamierzonej przykrości. Specjaliści od komunikacji oraz doświadczeni niespecjaliści wiedzą jak należy ustalić reguły rozmawiania, żeby umożliwić jak największą skuteczność przekazywania treści.

Wyrazem tej wiedzy są na przykład reguły wypowiadania się w terapeutycznej pracy grupowej, zasady wypowiadania się mediatorów, tradycje stylu prowadzenia rozmów we wspólnotach dwunastokrokowych, nowoczesne poradniki o wychowaniu dzieci oraz poradniki zajmujące się tematem skutecznej a bezbolesnej komunikacji.

Jedną z podstawowych zasad, które pojawiają się niemal w każdym z tych zestawień, jest następująca:

MÓW O SOBIE – To trudna sztuka, chętniej mówimy o innych, albo o „nas” o tym co „się” myśli i czuje. Tymczasem mówienie o sobie po pierwsze pozwala nam dotrzeć do prawdy, którą chcemy przekazać rozmówcy i ubrać w słowa to, co naprawdę mamy na myśli, po drugie – odsuwa niebezpieczeństwo, że zaczniemy tę drugą osobę oceniać, oskarżać, a także mówić o naszych fantazjach, zamiast o faktach.

Druga zasada – MÓW O FAKTACH. O sobie, swoich uczuciach, ale także o tym co widzisz, słyszysz, czujesz. Prawdopodobnie nie masz uprawnień do tego, żeby powiedzieć „jesteś chory, idź się leczyć”, bo nie jesteś Dr. Housem, żeby stawiać diagnozy. Chyba, że jesteś lekarzem i przeprowadziłeś(aś) stosowne badania. Nie przedstawiaj swoich wniosków i wyobrażeń w taki sposób, jakby były faktami.

Zasad dobrej komunikacji w krytycznych sytuacjach jest więcej. Te dwie są jednak kluczowe i w większości wypadków sprawiają, że rozmówcy nie robi się ani głupio – i jest w stanie nas wysłuchać, ani przykro, ani się nie ma powodu na nas wkurzać, ani my same(sami) się nie nakręcamy i nie mówimy czegoś, czego zaraz pożałujemy.

Rozmawianie w taki sposób nie każdemu przychodzi naturalnie. A tymczasem bardzo ułatwia komunikację. W grupach terapeutycznych i spotkaniach al-anon można sobie taki sposób mówienia wyćwiczyć, jest to kolejny powód, dla którego warto na nie regularnie chodzić, przynajmniej przez jakiś czas.

A więc, jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy powiedzieć bliskiej, uzależnionej osobie o tym że jest uzależniona – możesz zacząć od tego, że powiesz jej o tym co widzisz i słyszysz, a także o tym, co w związku z tym czujesz.

A przede wszystkim, najlepiej pomożesz i tej osobie, i sobie, jeśli będziesz dbać o siebie. Dlatego gdy już podejmiesz rozmowę na ten temat, nawet jeśli ta druga strona nic na to nie odpowie i nic się nie stanie, zrób dla siebie coś dobrego, spraw sobie nawet jakąś drobną przyjemność w ramach gratulacji.

Pozdrawiam bardzo serdecznie i zachęcam do komentowania 🙂
Justyna
www.pelniazycia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *