Co to znaczy być sobą?

self

Warto być sobą i żyć w zgodzie ze sobą. Podobno wtedy człowiek może być najszczęśliwszy.

Ale… kto wie co to znaczy być sobą?

Na ten temat istnieje wiele teorii, wiele podejść i różne ujęcia. Generalnie być sobą to oznacza różne sprawy, które nieraz mogą być ze sobą zupełnie sprzeczne. JA to mój temperament, moje wartości, to, co uważam za najważniejsze, w co wierzę i czego bym w życiu chciała, a także JA to moje przyzwyczajenia, myśli, emocje, utarte koleiny życia, ludzie którymi się otaczam, miejsca w których przebywam, moje umiejętności i pewnie wiele jeszcze innych rzeczy. Myślę że nawet mój kot lub pies mnie trochę określają, nie mówiąc o stylu ubierania się. Ja to także dynamika mojego życia – czy idzie ku dobremu? Czy dążę do spełnienia? Do moich wartości? Czy podejmuję decyzje dotyczące mnie i mojej przyszłości, czy pozwalam, by inni decydowali za mnie?

Czyli odpowiedź na pytanie o co tu w ogóle chodzi znów się wymyka z rąk…

Co można na to poradzić? Skąd wiedzieć, czego się chce i co się powinno zrobić, żeby było dobrze?

Moim zdaniem:
1. Poznawać siebie coraz lepiej i starać się siebie zrozumieć. Przypominać sobie, kim się jest, przy różnych okazjach. To dotyczy także pielęgnowanie tradycji, tych tak zwanych „korzeni”, nie odcinanie się od nich, a z tego, co niezbyt fajne, traktowanie jako naukę.

2. Zadawać sobie pytanie „co jest dla mnie ważne” i usilnie domagać się OD SIEBIE odpowiedzi.

3. Przyglądać się różnym aspektom bycia sobą (najlepiej jednemu na raz) i zmieniać na lepsze to, co można zmienić oraz robić dalej to, co uważamy, że warto robić.”co mogę zrobić, żeby w tej sprawie zmieniło się na lepsze? Czy to się da zrobić? Kogo mogę wciągnąć do pomocy, żeby było mi łatwiej?”

4. Uczyć się umiejętności przydatnych w szczęśliwym życiu.

5. Sprawdzać, w czyim towarzystwie jest super, a w czyim bardzo niesuper i pamiętać co i jak.

Dzięki poznaniu siebie możesz żyć w taki sposób, który najlepiej do Ciebie pasuje. Nie zawsze intuicja Ci to podpowie. Częściej lepiej tu działa rzetelna wiedza o sobie.

Kto ma jeszcze pomysły jak odkryć, czym jest bycie sobą?

Piszcie!

Pozdrawiam,

Justyna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *