Gdzie szukać pomocy latem

Latem wiele ośrodków pomocy ma przerwę, grupy rozjeżdżają się na wakacje, terapie długoterminowe są ograniczone… No i pojawiają się pytania co w tej sytuacji robić.

Właściwie ja jestem za tym, żeby od terapii czasem też zrobić sobie przerwę, pod warunkiem, że nie będzie to przerwa już na zawsze, tylko na czas, w którym będę żyć samodzielnie, bez intensywnego wsparcia, czas w którym będę się uczyć działać o własnych siłach.

Współuzależnienie jest nieco czymś innym niż aktywne uzależnienie, które wymaga stałego kontaktu z grupą, terapeutą i sponsorem. We współuzależnieniu bardzo ważny jest element samodzielności, dlatego też takie kontrolowane przerwy mogą – jak mi się wydaje – pomagać.

Nieraz na grupach spotykałam dziewczyny, które były wręcz niemal uzależnione od chodzenia na grupę. To chyba nie o to chodzi, tylko właśnie o samodzielność. Dlatego myślę, że wakacje to bardzo dobry czas na pracę własną i testowanie wszystkiego, czego nauczyłam się w ciągu ostatniego roku. Z czym sobie poradzę? Co w dalszym ciągu sprawia mi trudność?

Jest to też dobry czas, w którym można przeczytać lektury terapeutyczne, artykuły, wysłuchać nagrane audycje radiowe (w internecie można znaleźć piękne ich kolekcje, na pasku po prawej stronie znajdziesz odnośniki do nich). Dzięki przerwie możesz nabrać dystansu do siebie i efektów dotychczasowej pracy, a także znaleźć inspirację i zapytać siebie – czego teraz chcę, co jest dla mnie ważne na najbliższe pół roku?

Wiem jednak, że zdarzają się takie sytuacje, w których potrzebuje się pilnie pomocy i kontaktu z kimś, kto wie co robić i jak postępować. Jeżeli wiesz, że takie miejsce w Twojej okolicy działa przez całe wakacje, proszę podziel się informacją.

Pozdrawiam Was serdecznie,
Justyna

PS. Osoby poszukujące pomocy prawnej może zainteresować link na pasku z prawej strony bloga – jest tam odnośnik do listy wielu instytucji, które udzielają bezpłatnej lub taniej pomocy prawnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *