Jak pomóc mamie?

Matka, córka i alkoholizm „Jak pomóc mamie, która mieszka z alkoholikiem (ojciec). Nie pracuje, choć ciągle obiecuje, ze pójdzie do pracy. Jak już ktoś go zatrudni, to go wyrzuca, bo ojciec upija się w pracy. Bez alkoholu robi się agresywny, bije. Mama nie chce iść na terapię. On nie pozwala jej wychodzić z domu poza pracą. Nie mieszkam z nimi, ale szkoda mi jej. Przez ostatni rok bardzo się zaniedbała. Co robić?”

Witaj,
Właściwie podobnie jak w przypadku pomocy osobie uzależnionej, nie masz bezpośredniego wpływu na to, co zrobi Twoja Mama. Możesz ją namawiać, pokazywać możliwości lub swoim postępowaniem pokazać jej, że warto. Możesz jej też pomóc w momencie, gdy podejmie taką decyzję. Możesz podsunąć jej materiały na temat choroby alkoholowej lub współuzależnienia. Nigdy nie wiadomo, co, ani kiedy, okaże się „zapalnikiem”, dzięki któremu Twoja Mama uzna, że już ma dość. W każdym razie jednak tylko Twoja Mama może podjąć decyzję, że chce coś zrobić i coś zmienić. Do tego trzeba po prostu dojrzeć, na siłę się nie da.
Wiem że patrzenie na bliskich ludzi jak sami sobie szkodzą jest bolesne. To prawda. Uważaj jednak, żebyś nie zrezygnowała z życia swoim własnym życiem na rzecz życia Twoich rodziców. Za nie jesteś odpowiedzialna przede wszystkim. Za ich sprawy – dopiero potem.

Zajrzyj do innych postów na temat pomocy własnym rodzicom, kilka razy już o tym pisałam. Być może będzie Ci łatwiej radzić sobie z tą sytuacją, jeśli nawiążesz kontakt ze wspólnotą DDA, spotkasz tam ludzi mających podobne problemy.

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Justyna

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *