Jak przestać pić jeśli nic nie działa?

crystal-texture-blue-water-drop_280-174Czy alkoholik może wyzdrowieć sam, bez pomocy specjalisty? Mój mąż zdaje sobie sprawę ze swojego problemu. Dwa razy podejmował leczenie, raz u psychiatry, drugi raz u psychologa. Chodził na spotkania grupowe i zdawało się, że chce przestać pić. Jednak przerywał terapię i wracał do nałogu. Teraz, po kolejnym ciągu alkoholowym, ma znów wolę życia w trzeźwości. Na terapię nie wróci, po trzech próbach ma bardzo niepochlebne zdanie na temat metod leczenia, grup wsparcia, które nazywa sektami i kwalifikacji terapeutów. Jak mu pomóc? Jestem osobą, która pije razem z mężem. Sama nie wiem już czy jestem tylko współuzależniona czy może też uzależniona, bo zauważam u siebie ochotę napicia się, szczególnie wtedy kiedy on nie pije. Jest nie do zniesienia na trzeźwo! Zdaję sobie sprawę, że powodem jego rozdrażnienia jest abstynencja i naprawdę jest to zamknięte koło..co robić?

Ajajaj! To bardzo możliwe, że się coraz bardziej uzależniasz. Rozumiem, że trudno wytrzymać to, jak jest, ale akurat stosowanie uzależniających używek to naprawdę nieskuteczny sposób. Niczego w ten sposób nie zmienisz, a za to sama będziesz miała problemy, z którymi – jak sama widzisz – trudno wytrzymać. Poza tym to, że pijesz, to jednocześnie zachęta dla Twojego Męża do dalszego picia. Jeżeli zależy Ci na własnej przyszłości, trzymaj się od picia z daleka i poszukaj innych sposobów na radzenie sobie z ciężarem tej sytuacji. Nie wątpię, że jest Ci trudno, jednak wielu ludzi też ma ciężko, a nie piją. Być może i Tobie przydałoby się uczestnictwo w terapii lub grupie samopomocowej, myślałaś o tym?

Chciałabym odpowiedzieć na główne Twoje pytanie, czy można wyzdrowieć samemu, bez pomocy specjalisty. To ciekawe pytanie, bo odpowiedziałabym, że i tak, i nie.

Z jednej strony, cały numer z leczeniem z uzależnienia polega właśnie na tym, że wyłącznie samemu można się z tego wyleczyć. Nikt, żaden terapeuta, żaden ośrodek, żadna idealna żona, żadne prawo, żaden ksiądz – może tylko Jezus (ale to zupełnie inna historia) nie jest w stanie uleczyć alkoholika. Alkoholik musi się leczyć sam, dobrowolnie. I jeżeli wytrzeźwiał na dobre, to przede wszystkim sobie to zawdzięcza. Uzależnienie to między innymi choroba rezygnacji z odpowiedzialności za siebie. Współuzależnienie zresztą też w dużym stopniu na tym polega. A terapeuta czy terapia, czy grupa wsparcia, to tylko ułatwienie, pomoc.

Z drugiej strony, paradoksalnie, bez czyjejś pomocy naprawdę trudno się z tego wyleczyć. Owszem, zdarzają się takie przypadki, jednak są one bardzo rzadkie. Na ogół nawet ci najtwardsi i najmądrzejsi potrafią wytrwać w trzeźwości jakiś czas, a potem na ogół wracają do nałogu. Jednak odpowiedzialny człowiek, który chce się wyleczyć, aktywnie współpracuje z terapią, a nie skupia się na krytykowaniu jej.

Właściwie wydaje się, że im kto jest mądrzejszy i twardszy, tym gorzej mu idzie samodzielne leczenie się. Jak przestać pić? Im bardziej kto walczy, tym ma słabsze rezultaty. Gdy ktoś krytykuje wszelkie formy terapii i jak najgorzej ocenia wszystkich terapeutów, z jakimi się spotyka, zaryzykowałabym stwierdzenie że jeszcze po prostu nie jest gotowy na zdrowienie. Więc sam tym bardziej nie wyzdrowieje.

Dlaczego tak myślę? Właśnie dlatego, że jeden z mechanizmów uzależnienia to manipulowanie rzeczywistością i zrzucanie z siebie na innych odpowiedzialności za to, co się robi, lub czego się nie robi. Na przykład na terapeutów i terapie. Jeżeli komuś żadna terapia i żaden terapeuta, ani żadna grupa wsparcia nie odpowiada, być może zamiast na leczeniu się, skupia się na udowadnianiu kolejnym terapiom i grupom wsparcia, że są nieskuteczne? A jeżeli zupełnie nie o to chodzi, tylko faktycznie grupy AA działające w Waszej okolicy Wam nie odpowiadają, załóżcie własną! Nic nie stoi na przeszkodzie, byle tylko jej celem i tematem rozmów było zdrowienie, a nie trwanie w nałogu. Jeżeli założycie taką grupę i przetrwa więcej niż przez miesiąc – koniecznie dajcie mi znać!

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie,
Justyna

One Response so far.

  1. Wladek jg pisze:

    Pogody ducha i miłego trzezwego dnia i nastepnych 24h przez cały szczesliwy Rok

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *