Asertywność –

picture by: Kyle Brad

Zauważyłam, że wiele osób mówi z dumą „no ale niestety nie jestem asertywna”. Myślę, że wiele osób utożsamia słowo „asertywność” z bezczelnością i rozpychaniem się w życiu łokciami. A brak asertywności, ze skromnością.

Jednocześnie, asertywność jest chyba najpopularniejszym tematem szkoleń z zakresu rozwoju osobistego, zaraz obok emisji głosu. 🙂

Z asertywnością jest trochę jak z pieniędzmi. Każdy chciałby je zdobyć, najlepiej bez wysiłku, a jednocześnie uważa, że bogaci są jakoś nie w porządku i gonienie za pieniędzmi jest czymś niezbyt pięknym.

Takie dylematy powodują, że jedni, ci bardziej rozpychający się w życiu – nie mają sobie nic do zarzucenia i cieszą się, że są „asertywni”, zaś ci, którzy nie są, uważają się za lepszych mimo iż nie radzą sobie w praktyce tak dobrze, jak by mogli. Ani jedni, ani drudzy nie muszą przy tym być asertywni, a w każdym razie nie muszą rozumieć, czym asertywność tak naprawdę jest.

Czym zatem jest asertywność?

Jest to taki sposób prezentowania swoich myśli, potrzeb, racji i chęci, który z jednej strony umożliwia uzyskanie tego, czego się potrzebuje, obronę swoich interesów i uczuć, nawet w sytuacji konfliktu, który bierze pod uwagę także interesy drugiej strony i nie rani jej uczuć.

Podstawią asertywności jest uznanie, że nikt z nas nie jest lepszy, ani gorszy. Dajemy sobie i drugiej stronie takie same prawa, przywileje, obowiązki i wymagania. Postępujemy uczciwie zarówno wobec innych, jak i wobec siebie samych.

Co daje asertywne zachowanie

Na ogół umożliwia dojście do porozumienia nawet w sytuacji konfliktu lub sprzecznych interesów, bez pogorszenia relacji między ludźmi. Najczęściej nawet je polepsza, dzięki otwartości i szczerości komunikacji.

Przeciwieństwa asertywności

Oprócz asertywności istnieją także inne style zachowania.

  • styl uległy
  • styl agresywy
  • styl manipulacyjny.

Każdy z nas może przyjmować różne style zachowania w zależności od przyzwyczajeń, przekonań, umiejętności i sytuacji. Warto opanować każdy z nich, jednak najczęściej w życiu najlepiej sprawdza się styl asertywny, gdyż jest skuteczny i uczciwy.

A Ty? W jakim stylu spędzasz największą część swojego życia?

Post Tagged with

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *