Problemy wychowawcze?

Witajcie!
Ostatnio zostałam poproszona na chrzestną. Bardzo mi się podoba, że grono moich chrześniaków się rozrasta – będę miała już trzech! Zawsze podobała mi się myśl, że mogłabym zostać „matką chrzestną” rodu. Obok myśli, że kiedyś będę babcią dla moich wnuków (na razie jest to perspektywa mało realna) pomysł bycia matką chrzestną jest również bardzo miła.
Ale nie o tym chciałam powiedzieć.
Ponieważ do chrztu potrzebne jest zaświadczenie z parafii, udałam się do księdza proboszcza. Proboszcz w mojej parafii jest osobą bardzo życzliwą, ale też bardzo dba o to, by życie parafii kwitło. Organizuje wszystko – wymianę ubrań, obiady dla ubogich (to jest super, będę Wam o tym musiała opowiedzieć przy okazji), koncerty, prelekcje, bezpłatne porady psychologa, prawnika (to zresztą przy wielu parafiach funkcjonuje) i wiele innych inicjatyw.
No i słowo do słowa… zgadało się czym się zajmuję, a także wspomniałam o tym, że przez około dwóch lat regularnie chodziłam na kursy szkolące rodziców, na których nauczyłam się mieć z moim synem takie relacje, że teraz nie czuję żebym miała z nim jakieś problemy. On ma. Ja mam. Ale się dogadujemy, nie walczymy, pomagamy sobie i komunikujemy się.

Proboszcz się zdziwił, że takie zajęcia są w ogóle organizowane. „Bo my mamy psychologów u nas, ale oni też nie wiedzą”. Więc powiedziałam. I pomyślałam, że tutaj też powiem.
A jeżeli Ty znasz takie miejsce, organizację, która prowadzi zajęcia dla rodziców – proszę BŁAGAM napisz w komentarzu rekomendację. Przecież taka pomoc może nie tylko wesprzeć rodziców w ich trudzie wychowawczym. Może także URATOWAĆ wiele fajnych dzieci przed tym, z czym my się tu borykamy – współuzależnieniem, uzależnieniami, toksycznymi związkami…

Trzeba się dzielić. Warto się dzielić. Ja mogę napisać o swoim mieście. Albo wyszukać w internecie. Jeżeli znasz, korzystasz lub prowadzisz taką działalność – proszę dopisz.

a oto, co rodzicom BEZPŁATNIE proponują organizacje z
WARSZAWY:
Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna UNIWERSYTET DLA RODZICÓW

Dla dzieci i młodzieży

 • strona organizacji zajmującej się ochroną dzieci i młodzieży przed zagrożeniami w Internecie oraz przed uzależnieniem od Internetu. Poradnia telefoniczna tel 800 1000 100; pomoc on-line, forum. Infromacje dla rodziców co zrobić, gdy dziecko ma problem z nadużywaniem internetu – tutaj
 • Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna TOP – oferta orzecznictwa i pomocy dla dzieci i młodzieży. Porady e-mailowe i telefoniczne.
 • Poradnia OPTA – terapia indywidualna oraz grupy terapeutyczne, socjoterapeutyczne i edukacyjno – rozwojowe dla dzieci i młodzieży, grupy edukacyjne, konsultacje wychowawcze, warsztaty dla rodziców, terapia rodzin .
 • Stowarzyszenie Aslan – pomoc psychologiczna rodzicom oraz dzieciom i młodzieży w problemach z rówieśnikami, dorosłymi, w szkole, w rodzinie, z jedzeniem, snem, stresem i innych.
 • Towarzystwo Pomocy Młodzieży – pomoc psychologiczna młodzieży w wieku 15 – 25 lat i jej rodzicom w rozwiązywaniu problemów i w trudnych sytuacjach życiowych.
 • Młodzieżowy Ośrodek Profilaktyki i Psychoterapii MOP tel 022-646-57-25; 022-646-57-28; 022-848-61-66 ul. Boryszewska 4
 • Stowarzyszenie Bliżej Dziecka – tel(0 22) 49 88 000 we wtorki od 10.00 do 15.00. Zajmuje się profilaktyka i zapobieganiem przemocy w szkole. Prowadzi zajęcia dla dzieci – ofiar przemocy i ich rodziców oraz programy w szkołach. astronie dostępne poradniki dla uczniów, rodziców, i nauczycieli.

Dla rodzin i par

 • Specjalistyczna Poradnia Rodzinna dzielnicy Bemowo – pomoc rodzinie, w tym terapia rodzinna i małżeńska, terapia indywidualna, warsztaty dla rodziców, mediacje, konsulatcje prawne.
 • Specjalistyczna Poradnia Rodzinna Dzielnicy Bielany – terapia par, terapia rodzinna, pomoc rodzicom w problemach wychowawczych, pomoc rodzinom osob niepełnosprawnych, pomoc osobom doświadczającym przemocy oraz po dsoświadczeniach traumatycznych.
 • Specjalistyczna Poradnia Rodzinna Dzielnicy Wawer – pomoc w problemach rodzinnych i małżeńskich,pomioc młodym i przyszłym rodzicom pomoc rodzicom w problemach wychowawczych, pomoc rodzinom osób przewlekle chorych, pomoc osobom doświadczającym przemocy, pomoc dzieciom i młodzieży.
 • Specjalistyczna Poradnia Rodzinna Dzielnicy Ursynów, punkt konsultacyjny
  ul. Lokajskiego 3, 02-793 Warszawa tel. 22 649 72 59
 • Fundacja C.E.L.– oferta warsztatów dla rodziców nt. wychowania oraz grup i warsztatów dla młodzieży nt.radzenia sobie z problemami, motywowania się, planowania przyszłości.
 • Stowarzyszenie OPTA – oferta pomocy dla rodzin.
 • Stowarzyszenie dla Rodzin – Zespół Psychologiczno – Terapeutyczny ul. Ząbkowska 39 tel 022-619-42-67, 662942993; Wileńska 45 lok 39 tel.696509987; Światowida 63b lok 85 tel. 022-302-63-95;0696509924; ul Pszczyńska 26 m 57 (Zacisze) tel 022-678-14-93- pomoc dla dzieci, młodzieży, par, rodzin.

Dla rodziców małych dzieci

 • Program „Dobry Rodzic – Dobry Start” – program skierowany do rodziców małych dzieci i przyszłych rodziców, którzy przeżywają trudności praktyczne i psychologiczne, związane z pojawieniem się dziecka.
  Strona zawiera wskazówki, jak pokonać trudności i w pełni cieszyć się rodzicielstwem oraz bazę informacji o spotkaniach edukacyjnych i pomocy dla rodziców odczekujących dziecka i rodziców małych dzieci.
 • Fundacja „Rodzić Po Ludzku”
 • Maluchy – portal dla rodziców – tematyka ciąży, porody, zdrowia, wychowania dzieci.Obszerne i aktywne forum. Baza uzytecznych stron www.
 • E-Dziecko – tematyka: ciąża, poród, wychowanie, porady dla rodziców. Obszerne i aktywne forum. Baza użytecznych stron www.

Dla rodziców dzieci z ADHD

Dla dzieci w zagrożeniu

Dla osób doświadczających przemocy

Dla ojców

 • Tato.net – portal stworzony przez ojców, dla ojców n.t. aktywnego udziału w wychowaniu dzieci.
 • W stronę ojca – tematyka roli oraz praw ojca w sytuacji rozwodu. Porady on-line.Telefoniczne porady prawne. Grupa wsparcia.

Dla rodziców w konflikcie

 • Polskie Centrum Mediacji ul Okólnik 11/9 tel. (22) 826 06 63
  oraz ul. Schroegera 82 lok 5a (22) 865 52 72 – oferta prowadzenia mediacji. Informacje o mediacjach rodzinnych i innych.
 • Centrum Mediacji Partners Polska – oferta prowadzenia mediacji. Informacje o mediacjach rodzinnych i innych.
 • Jak pomoc sobie i dzieciom w sytuacji rozstania – publikacja Krakowskiego Ośrodka Polityki Społecznej. Zwięzły a jednocześnie wyczerpujący material n.t jak powiedzieć dizecku o rozstaniu jak reagują dzieci w różnym wieku, jak przygotowac rodzicilski plan wychowawczy, jak i kiedy skorzystać z mediacji.

Dla rodzin osób uzależnionych

 • Baza danych o placówkach terapii i profilaktyki uzależnienia od narkotyków Baza placówek udzielających pomocy dzieciom i młodzieży uzależnionym lub zagrożonym uzależnieniem od narkotyków i alkoholu oraz ich rodzinom.
 • Portal Instytutu Psychologii Zdrowia – tematyka uzależnienia od alkoholu, oferta pomocy dla uzależnionych i ich rodzin. Poradnia on-line.
 • Poradnia profilaktyki i terapii uzależnień MONAR. Tel(22) 823-65-31 ul Powstanców Wielkopolskich 17 Warszawa. Dla pacjentów bez ograniczeń wiekowych. Psychoterapia indywidualna i grupowa osób uzależnionych od narkotyków i ich rodzin, Konsultacje lekarskie, Skierowania do oddziałów detoksykacyjnych i ośrodków rehabilitacyjnych, Testy na obecność narkotyków w organizmie.
 • Powiślańska Fundacja Społeczna Poradnia Uzależnień dla Młodzieży
 • Punkt Otwocka: Oddział dzienny dla dzieci i młodzieży uzależnionej od środków psychoaktywnych ul. Otwocka 1 tel. 741 16 30. Pomoc młodzieży 13-23 lata nadużywajšcej i uzależnionej od środków psyychoaktywnych
 • Poza iluzją – Młodzieżowa poradnia dla osób z problemem alkoholowym i ich rodzin , Warszawa; ul. Dąbrowskiego 75 A,
  tel. (22) 844 94 61. Pomoc dla młodych ludzi w wieku 14-20 lat.
 • NOWE Centrum uzależnień behawioralnych (hazard, komputer, zakupu, praca, inne) – poradnia on-line, baza informacji o tego typu uzależnieniach, forum, telefon zaufania: 801 889 880

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *